День шахтаря
Перше святкування Дня шахтаря відбулося 29 серпня 1948 року.
У цей день прийнято вітати усіх, чия праця пов’язана з видобутком вугілля: гірників, машиністів самохідних бурових установок, вантажно-постачальних машин, кріпильників, майстрів-підривників, чергових слюсарів, гірських інженерів, інженерів-технологів і збагачувачів.
З історії професії
Перші шахтарі брали з собою на роботу клітку з канаркою. Якщо пташка надовго замовкала – це був сигнал до негайної евакуації. Виявляється, канарки дуже чутливі до змісту метану в повітрі. Зараз за станом повітря в шахті стежать спеціальні прилади – газоаналізатори.
З середини XIX століття на шахтах для відкатки вугілля стали використовувати коней. Один кінь міг тягнути 8 вагонеток вагою 1,5 тонни кожна.
Аж до 60-х років XX століття на шахтах існувала професія – табакотрус. В обов’язки табакотруса входило перевіряти кишені шахтарів перед спуском в шахту на предмет тютюну і сірників. Навіть якщо людина випадково забувала викласти сірники з кишені, ризикувала щонайменше залишитися без премії. А за регулярну забудькуватість гірник міг потрапити під суд.
Шахтарська праця завжди була наповнена особливим духовним змістом. Це не просто піт та сльози, колосальні зусилля і непорушна самовідданість, честь і професіоналізм. Спускаючись у шахту, шахтар залишає на поверхні весь свій страх, тому що під землею йому зовсім немає місця. Гірницька справа завжди вимагала мудрості. Вона не терпить легковажності і не прощає помилок.
В цей День хочу приєднатися до привітань і поздоровлень на адресу всіх, хто пов’язав своє життя з гірською справою і побажати їм міцного здоров’я, гарних умов праці та доброго сімейного щастя! Зі святом!
Немає коментарів:
Дописати коментар